• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Yazarlar Birliğinden Rıfkı Kaymaza vefa
16 Kasım 2011 Çarşamba 00:00

Türkiye Yazarlar Birliğinden Rıfkı Kaymaz'a vefa

Türkiye Yazarlar Birliğinden Rıfkı Kaymaz'a vefa2010 yılının Şubat ayında Hakk’ın rahmetine kavuşan Rıfkı Kaymaz’ın anısına, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Rıfkı Kaymaz

Türkiye Yazarlar Birliğinden Rıfkı Kaymaz'a vefa


2010 yılının Şubat ayında Hakk’ın rahmetine kavuşan Rıfkı Kaymaz’ın anısına, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Rıfkı Kaymaz Kitabı” yayımlandı. Şair ve yazar kimliğiyle tanınan Rıfkı Kaymaz 2000 yılında TYB yönetim kuruluna girmiş; 2006 yılında ise TYB Genel Sekreterliği görevine seçilmişti.


Rıfkı Kaymaz’ın entelektüel anlamda verimli geçen hayatı boyunca, İttihat, Yeni Devir, Bugün, Milli Gazete gibi çok sayıda gazetede ve Tohum, Hareket, Mavera, Hisar gibi dergilerde yazıları, şiirleri yayımlandı. Özellikle çocuk edebiyatı üzerine yazdıklarıyla ardında yeri doldurulmaz bir boşluk bırakan Kaymaz’ın şiirleri ve deneme yazıları da bulunuyordu


Rıfkı Kaymaz Kitabı; Hayat Hikâyesi, Erzincan ve Rıfkı Kaymaz, Arkadaşları ve Dostları Anlatıyor, Eserleri ve Yayıncılığı, Yazılarından ve Şiirlerinden Seçmeler, Ardından Yazılanlar ve TYB Albümünden yapılan seçki Dünya Sûretleri başlığını taşıyan yedi bölümden oluşuyor. Erzincan ve Rıfkı Kaymaz başlıklı bölümde, Kaymaz’ın Erzincan’la alâkalı çeşitli tarihlerde kaleme aldığı ve farklı konular üzerine odaklanan yazılarından seçmeler bulunuyor. Abdurrahman Dilipak, Ahmet Fidan, D. Mehmed Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Muhsin Mete, Serkan Yorgancılar, Mehmet Kurtoğlu, Dr. Nazif Öztürk, Mehmet Aycı ve daha çok sayıda dostunun Rıfkı Kaymaz’la ilgili düşüncelerini ve anılarını paylaştıkları Arkadaşları ve Dostları Anlatıyor bölümü kitabın en dikkat çekici kısmını oluşturuyor.


Rıfkı Kaymaz, yazı faaliyetlerinin yanı sıra profesyonel olarak bakır işlemeciliğiyle de ilgileniyordu. Bu manada birkaç kez bakır işi sergisi de açan Rıfkı Kaymaz, Erzincan ve bakır işlemeciliği üzerinde bilhassa duruyordu. Erzincan ve Rıfkı Kaymaz başlıklı bölümde ise Rıfkı Kaymaz’ın Erzincan tarihine, Erzincan’ın sosyo-politik özelliklerine ve güncel sorunlarına ilişkin kaleme aldığı çok sayıda yazıdan ancak bir kısmına yer verilebildi. Kaymaz son olarak H. İbrahim Özdemir ile “Erzincanlılar Ansiklopedisi”ni hazırlamıştı.


Kaynak: Haberkultur.net
Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA