• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’de ilk defa Erzincan’da açıldı
04 Ocak 2013 Cuma 00:00

Türkiye’de ilk defa Erzincan’da açıldı

Erzincan’a kurulan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın dördüncü uçak yangınları ve ilk yardım eğitim merkezi, Erzincan Havaalanı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’da

Erzincan’a kurulan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın dördüncü uçak yangınları ve ilk yardım eğitim merkezi, Erzincan Havaalanı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’da katıldığı törenle açıldı.


Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın dördüncü uçak yangınları ve ilk yardım eğitim merkezi Erzincan’da açıldı. 3 milyon euroya mal olan eğitim merkezinde kurulan Boing 737-800 tipi uçakta 27 ayrı yangına karşı eğitim verilecek. 

Erzincan Havalimanı’nda düzenlenen açılış törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Vali Selman Yenigün, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, "Balkanlar’dan Orta Doğu’ya kadar olan bölgede benzeri olmayan yangın simülatörünün bugün açılışını yapmış olacağız. Bu yangın simülatörümüzün içinde 200’ün üzerinde senaryoyu barındıran havacılık kurtarma ve yangın söndürme eğitiminde kullanacağımız, bu bölgede bulunmayan, sadece ülkemizde değil, bu işle uğraşan personelimiz değil, ülke dışında da komşu ülkelerden de gelecek olan talepleri karşılamak üzere dizayn ettiğimiz bu sistemle bir Boing 737-800 uçağının birebir aynısını Erzincan’da yaptık. Bununla birlikte ülkemizde yangın söndürme ve kurtarma eğitimleri uçak kazalarına karşı bu eğitimleri daha geniş bir alanda görerek ve uygulayarak yapacaklardır. Bu tesislerin hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı konuşmasında, eğitim merkezi hakkında da bilgiler verdi. Bakan Yıldırım, "Havacılıkta yeni bir hizmet yangın eğitimi. Yangın olmadan yangın olduğu zaman ne yapacağımızı uygulamalı olarak, kasten yangın çıkaracak, orada yangına nasıl müdahale edileceği, uçak içerisindeki insanların nasıl tahliye edileceği eğitimi bu merkezde verilecek. Bu sadece bu ülkede değil, bölgemizdeki bütün ülkelere yangınla mücadele personeli burada eğitilecek. Bu tesis akın akın ülkenin her tarafından gelen yetişmiş personelin eğitimi ile beraber, aynı zamanda diğer ülkelerin havacılıkla ilgili personelinin de eğitilmesine hizmet verecek. Erzincanımız bu anlamda sadece ülkemize değil, başka ülkelere de hizmet verecek" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım ve beraberindekiler, eğitim merkezinin açılışını yaptı. Daha sonra simülasyon uçağının bulunduğu alana geçen davetliler, burada uçakta inceleme yaptılar. 27 çeşit yangın ve kurtarma eğitiminin verileceği simülasyon uçakta 800-1200 derece sıcaklığa ulaşan yangınlar çıkartılarak, yangınla mücadele ekiplerine uygulamalı eğitim veriliyor. Düzenlenen tatbikatta bir anda alevler arasında kalan simülasyon uçağına kısa sürede müdahale edildi. Uçak içerisinde bulunan cansız mankenler kurtarma ekipleri tarafından uçaktan çıkartılarak, ambulansa taşındı.

 

 

 Kaynak: www.erzincangazetesi.com.tr

 

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA