• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali başlattı bakan bitirdi
04 Ocak 2013 Cuma 00:00

Vali başlattı bakan bitirdi

25 yıl önce dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu tarafından başlatılan Ergan Dağı Projesi’ni Bakan Yıldırım tamamladı. Tozlu raflara kaldırılan proje 2002 yılında Yıldırım’ın

 

25 yıl önce dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu tarafından başlatılan Ergan Dağı Projesi’ni Bakan Yıldırım tamamladı. Tozlu raflara kaldırılan proje 2002 yılında Yıldırım’ın bakan olmasıyla tekrar gündeme gelmişti.

 

 

Bakan Yıldırım’la hayat buldu
Erzincan’ın doğa sporları ve turizm potansiyelini keşfeden dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu bu durumu şehir için değerlendirmek amacıyla bundan tam 25 yıl önce Ergan Dağı Projesi’ni gündeme getirmiş ve çalışmalarını başlatmıştı. Yıllarca verilen mücadelenen sonuç alınaması ve Yazıcıoğlu’un Erzincan’dan gitmesinin ardından tozlu raflara kaldırılan proje 2002 yılında Binali Yıldırım’ın bakan olmasıyla tekrar gündeme geldi. 2004 yılında tekrar çalışmaları başlatılan Ergan dağı Projesi, 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edildi. İlk sınavını Şubat’ta verecek
2008 yılında da imar planı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylan projeye hız verildi. 50 milyon TL harcanan proje teknik ve kullanımı açısından neredeyse tamamlanmış durumda. Proje, son ayağı olan konaklama tesislerinin yapılmasıyla birlikte tamamen bitmiş olacak. 3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları’nın eteklerindeki 2 bin 970 rakımlı Ergan Dağı, dünyada Alp’lerden sonra en uzun pist uzunluğuna sahip dünyanın sayısı, kayak merkezlerinden biri olacak. Ergan ilk sınavını Şubat ayında yapılacak olimpiyatlarda verecek

Erzincan’ın turizm potansiyelini değerlendirmek amacıyla bundan tam 25 yıl önce dönemin valisi Merhum Recep yazıcıoğlu tarafından göndeme getirilen ve daha sonra yapımı yılan hikayesine dönen Ergan Dağı Projesi, Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olmasıyla birlikte tekrar gündeme gelmişti. 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilin Ergan Dağı’nda başlatılan çalışmalar neredeyse tamamlanmış durumda. Projenin son ayağı olan konaklama tesislerinin yapılmasıyla birlikte Ergan Dağı Kayak Tesisleri dünyanın sayısı kayak merkezlerinde biri haline gelecek. 


Turizm merkezi ilan edildi
Proje 2004 yılında tekrar gündeme gelirken, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın çabasıyla Ergan Dağı, 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kış Turizm Merkezi ilan edildi. 2008 yılında da imar planı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. Kentin güneyinde bulunan 3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağlarının eteklerindeki 2 bin 970 rakımlı Ergan Dağı, Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor.

Bakan Yıldırım Ergan’ı gezdi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ergan Dağı Kayak Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.
Bakan Yıldırım, Erzincan'daki temasları kapsamında, Yaylabaşı beldesinden gondol tipi teleferikle Ergan Dağı'nda günübirlik tesislerin olduğu alana çıktı. 
Yıldırım, açılış töreni Şubat ayında yapılması planlanan kayak tesislerini gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra yürüyerek telesiyejlerin bulunduğu alana geçen Bakan Yıldırım, telesiyeje bindi. Günübirlik tesislerin bulunduğu alana çam ağacı diken Yıldırım, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Valinin hayali gerçekleşti
Yıldırım, 'Rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu döneminde, 25 yıl önce hayal edilen böyle bir tesis, şu anda gerçek oldu. Kendisi göremedi ama mekanı cennet olsun. Onun hayalini gerçekleştiren herkese çok teşekkür ediyoruz' dedi.
Doğa ve kış sporlarının yapılacağı tesisler hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, 'Ergan Dağı Tesisleri'nde 'gondol' diye tabir edilen, her biri 8 kişi kapasiteli kabinler var. Sporcular, bu kabinlere Yaylabaşı beldesinden biniyorlar, buradaki günübirlik tesislere geliyorlar. Aynı anda 180 kişi kapasiteli gondolla buraya gelen sporcular, ikinci bölüme geçebiliyorlar. İkinci bölümde telesiyejler var' diye konuştu.

Telesiyejin iki etabının bulunduğunu, isteyenlerin ilk etapta inip kayak yapabileceğini veya devam edip zirveye çıkabileceğini anlatan Yıldırım, 'İsteyenler 2 bin 970 metre yükseklikteki zirveye çıkıp, oradan kayabiliyorlar. Günübirlik tesisler var, onların etrafı yazın doğa sporları ve başka faaliyetler için kullanılacak. 
Çok etkin, çok efektif ve derli toplu bir tesis olmuş. Birçok yerde var ama bu kadar birbiriyle uyumlu tesis çok az. Erzincan Ergan Tesisleri de bunlardan biri' ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ergan Dağı Kayak Merkezi'nin 23-24 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Dağ Kayağı 1. Ayak Yarışması'na ev sahipliği yapacak.

Fotoğraflar: Sebahattin KAPLAN

Kaynak: www.erzincangazetesi.com.tr

 

 

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA