• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Valimiz Sayın Abdülkadir Demirin,13 Mart Deprem Şehitleri Anma Mesajı
14 Mart 2011 Pazartesi 00:00

Valimiz Sayın Abdülkadir Demir'in,13 Mart Deprem Şehitleri Anma Mesajı

 Valimiz Sayın Abdülkadir Demir'in,13 Mart Deprem Şehitleri Anma Mesajı;  19 yıl önce 13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen, yüzlerce insanımızın yaşamını yitirmesine ve yüzlerce

 

Valimiz Sayın Abdülkadir Demir'in,13 Mart Deprem Şehitleri Anma Mesajı;

 

 

19 yıl önce 13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen, yüzlerce insanımızın yaşamını yitirmesine ve yüzlerce insanımızın da yaralanmasına yol açan Erzincan depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak, tarihteki yerini almıştır.

Böyle bir felaketin yıldönümü; Türkiye’nin bir deprem ülkesi, şehrimizin bir deprem şehri olduğu ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerçeğini hatırlatmak anlamında önemlidir.  

 

13 Mart sönen umutları yeniden canlandırmak, vatandaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır.

 

Bir doğal afet olan depremin, bir felakete dönüşmemesi için gerek bireyler olarak gerekse kamu kurumlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

Bu sorumluluk bilinciyle 2009 ve 2010 yıllarında tüm Kamu Kurum ve Kuruluş ile Sivil Toplum Örgütleri temsilcileriyle birlikte Afet Durum Değerlendirme toplantıları yapılarak depremin Erzincan’ın bir gerçeği olduğu hatırlatılmış, olası bir depreme karşı imkânlarımız ve gerekli tedbirlerin alınması konularında değerlendirmelerde bulunulmuştur.

 

Bu değerlendirmeler sonucunda Valiliğimizce 2009 ve 2010 yıllarında  il genelinde 10 adet ilköğretim ve ortaöğrenim okululumuzun depreme karşı güçlendirilmeleri yapılmış, köylerde bulunan harabe binalar İl Özel İdaresince kaldırılmıştır.

 

Valiliğimiz İl Acil Afet Durum Müdürlüğünce deprem ve diğer afet anlarında müdahalede bulunacak olan arama kurtarma ekiplerince okullarımızda ve resmi kurumlarda eğitim tatbikatları yapılarak vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin depreme karşı bilinçlendirmeleri sağlanmıştır. 

 

Ayrıca TOKİ tarafından ilimizde depreme dayanıklı yaklaşık 4000 konut inşa edilmiş olup, merkez Taksim, Kızılay ve Hocabey Mahallelerindeki dönüşüm çalışmaları devam etmektedir. Kızılay Genel Müdürlüğünce ilimizde afet arama kurtarmayla ilgili tüm birimlerin bir araya toplanması için Yerel Afet Müdahale ve Koordinasyon Merkezi inşatına başlanılmış olup, 2011 yılı içinde tamamlanması planlanmıştır.

 

Halkımızın bir daha böyle büyük acılar yaşamaması dileğiyle depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

 

Kaynak: Erzincan Valiliği

 

Bu haber toplam 867 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA