• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yahşiler Köyü Derneği Aşure Dağıttı
20 Aralık 2010 Pazartesi 00:00

Yahşiler Köyü Derneği Aşure Dağıttı

Yas orucunun sona ermesi ile birlikte, Yahşiler Köyü Yardımlaşma Derneği tarafından 19 Aralık Pazar günü İstanbul Ümraniye'de bulunan dernek binasında Aşure dağıtıldı.Aşure gününe

Yas orucunun sona ermesi ile birlikte, Yahşiler Köyü Yardımlaşma Derneği tarafından 19 Aralık Pazar günü İstanbul Ümraniye'de bulunan dernek binasında Aşure dağıtıldı.

Aşure gününe İstanbul'da yaşıyan Yahşiler Köyü halkının yanı sıra Kayabaşı Köyü Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu, İstanbul Kemahspor Klup Başkanı Hüseyin Çakmaktaş ve Kemahlı birçok kişi katıldı.

Yahşiler Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Murat Sarı, Kerbala hadisesinden önemli ders çıkartılması gerektiğini belirterek "Bizi biz yapan değerleri burada yaşıyor, gelenek ve göreneklerimizi hiçbir şey eksiltmeden bugün burada birlik ve beraberlik içinde bulunuyoruz. Hacı Bektaş Veli hazretlerinin en güzel şekilde ifade ettiği gibi "bir, iri ve diri" olmaya devam edeceğiz."dedi.

Başkan Murat Sarı'ın konuşmasından sonra, Lokma Duası yapmak üzere Musa Dede aşure başına davet edildi. Kısa bir konuşma yapan Musa Dede, " Peygamber Efendimizin torunlarını ne şekilde sevdiğini, gönül paresi olduğunu biliyoruz. Peygamberimiz Ehl-i Beyt'ini ve torunlarını Ümmet'e emanet etmişti. O dönemdeki Ümmet Peygamber emanetlerine sahip çıkamamıştır. Bu hüznü bugün biz yaşıyoruz. Bu emanete sahip çıkamamanın telafisi olarak Ehl-i Beyt sevgisi ve Hz. Hüseyin sevgisi ile o günü hüzün ve matem günü olarak anıyoruz. O gün orada engel olunamayan o olayı bugün değerlendirerek bir kınama günü olarak göstermekteyiz. Dünyada insanlığı üzen birçok olaylar bu günlerde yaşanıyor. Bugün bir insanın ve canın yanında olabilmek Kerbale'da olmamanın ve bugün sahip çıkmanın bir belirtisidir." ifadesini kullandı.

Yapılan aşure duası sonrası, aşurenin bereketli olması dileğiyle aşureler tüm konuklara plastik tabaklar içinde ikram edildi.

Kaynak: www.erdalnas.com

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA