• İstanbul17 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yayla yolları sorunları için çalışmalara başlandı.
06 Ağustos 2009 Perşembe 00:00

Yayla yolları sorunları için çalışmalara başlandı.

Bozoğlak, Gediktepe, Kardere ve Dikyamaç köy dernekleri, grup yayla yollarının bakımı için kolları sıvadı. Geçtiğimiz ay Gediktepe dernek başkanı Salim Mutlutürk’ün daveti ile Gediktepe

Bozoğlak, Gediktepe, Kardere ve Dikyamaç köy dernekleri, grup yayla yollarının bakımı için kolları sıvadı.

 

Geçtiğimiz ay Gediktepe dernek başkanı Salim Mutlutürk’ün daveti ile Gediktepe Derneğinde bir araya gelen söz konusu köy dernek başkanlarından, Bozoğlak köyü dernek başkanı Ercan Babacan, Gediktepe köyü dernek başkanı Salim Mutlutürk, Kardere köyü dernek başkanı Yusuf Gündüz ile Dikyamaç köyü dernek başkanı Arif Sağlam, yayla yollarının bakımı ile ilgili ön bir görüşme yaptılar. İstişare toplantısı neticesinde köylerin yaylalarının bulunduğu dağ yollarının devlet millet işbirliği ile kullanıma uygun hale getirilmesine ve bunun içinde Kaymakamlığa müracaatına karar verildi.

Kemah Sultanmelik şenlikleri ve turnuva finalleri nedeni ile Kemah’ta ve Erzincan’da bulunan Bozoğlak köyü dernek başkanı Ercan Babacan ve yönetim kurulu üyeleri, yerinde tespit ve incelemelerde bulunmak üzere Gediktepe köyünden Orhan Şanver, Dikyamaç köyünden Fahri Gürkan, Dikyamaç Köyü Muhtarı, Bozoğlak Köyü Muhtarı Cemil Çakmaktaş ve bölge köylülerinden oluşan bir grup hemşerimiz ile Yayla ziyaretlerini yaptılar.

9 yıl önce Bozoğlak Köyünün gayretleri ile yapılan ve 4 köyün de ortak yayla yolu olan Çat bölgesinin oldukça bozulduğu ve kullanılmaz halde olduğu bir kez daha görüldü. Köylülerimizden; yolların bozuk oluşu ve ulaşımda yaşadıkları sıkıntılar nedeni ile güzelim yaylalarından mal ve davarlarının istifade edemediklerini dinleyen heyet, acilen yapılması düşünülen çalışma için dilekçe ve ön görüşmelerin hızlandırılmasına karar verdi.

Yayla ziyareti sırasında uzun yıllar yaylalarda kalan ve hatıraları ile yeniden buluşan hemşerilerimiz; düzenlenen inceleme gezisi nedeni ile Bozoğlak Derneğine teşekkürlerini sundular.

Kemah’ta resmi işlemleri ve görüşmeleri neticesinde, Gediktepe Dernek Başkanı Salim Mutlutürk ve Bozoğlak Dernek Başkanı Ercan Babacan’ın yaptıkları açıklamalarda; köy muhtarlarımızın ortak verdikleri yayla yollarının ıslahı ile ilgili müracaatın takipçisi olacaklarını ve geçmişte bolca bulunan devlet millet işbirliği ile neticelendirilen hizmetlerin halkasına bir yenisini daha ekleyeceklerini vurguladılar.

 

Haber: Ufuk Yetişkin

 

 

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA