• İstanbul25 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yedinci Bilgi Kültür ve Yetenek Yarışmasının Şampiyonu Karadağ Köyü oldu
24 Mayıs 2016 Salı 11:30

Yedinci Bilgi Kültür ve Yetenek Yarışmasının Şampiyonu Karadağ Köyü oldu

Kemahlılar Derneğinin 7. Kez tertip etmiş olduğu Geleneksel Kemahlılar Bilgi Kültür ve Yetenek Yarışması Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

Kemahlılar Derneğinin 7. Kez tertip etmiş olduğu Geleneksel Kemahlılar Bilgi Kültür ve Yetenek Yarışması Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

Bu yılı diğer yıllardan ayıran en büyük özellik ise Kemahtan gelen 40 öğrencimiz ve kendilerine refakat eden 5 öğretmeniz  ileonur konuğu olarak yarışmayı izlemesi ve hatta 2 grubun katılımının olması idi.

Kemahtan gelen öğretmenlerimizin Juri üyeliğinde bulunması yarışmaya ayrı bir heyecan daha kattı.

Kemah Kaymakamı Sayın Cuma Çotu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Orhan Birdal, Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı SayınM.Zafer Alsaç,  Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, Zeytinburnu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Engin Köklü’nün gayret ve girişimleri ile İstanbul’a hava yolu ile gidiş gelişi sağlanan 40 öğrencimiz Yönetim Kurulu Üyelerimiz tarafından havaalında karşılandı.

Minik öğrencilerimiz hayatlarında ilk defa uçak ile seyahat etmenin mutluluğunun yanısıra, Yönetim Kurulumuzun çizmiş olduğu plan çerçevesinde Ecdat Yadigarı ve Şehitler diyarı Çanakkale topraklarını da ziyaret ederek manevi hazzın en doruk noktasını yaşamış oldular. Kendilerine Yönetim Kurulu Üyelerimiz Yılmaz Manav, Kani Akay ve Bütül Gezgin’de bu ziyarette refakat ettiler.

Çanakkale sonrası İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrencilerimiz ayaklarının tozuyla da akşam Bilgi Kültür ve Yetenek yarışmasına katıldılar.

Yarışmamıza geçilmeden önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları anısına Saygı duruşu ve okunan istiklal marşı ile başladı. 

Dernek Genel Sekreterimiz Fahrettin Arslan’ın yapmış olduğu sunumda açılış konuşmasını Dernek Başkanımız Mehmet Oral yaptı. 

Mehmet Oral Konuşmasında “Bu yıl 7. Sini tertip etmiş olduğumuz Bilgi Kültür ve Yetenek yarışmasında hedeflerimizden birisi olan Kemahtan gelen öğrenci kardeşlerimiz ile İstanbul’daki kardeşlerini tanıştırmak ve bu  güzide etkinliğin lezzetini onlara da tattırmak idi. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Evlatlarımızı kazasız belasız Çanakkale’ye yolcu ettik. Bugün burada ağırlıyoruz ve yarında memleketimize yolcu edeceğiz. Bize destek olan başta Kemah Kaymakamımız olmaz üzere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan müsteşarımız Sayın Orhan Birdal’a ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın’a, Başkan Yardımcısı kıymetli hemşerimiz Sayın Zafer Alsaç ve Feruz Kutsal’a ve bu organizasyonun başından beri bizlere destek veren Zeytinburnu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Sayın Engin Köklü’ye teşekkür ediyorum.
Bugün öğrencilerimize hediyeleri ile destek veren Sayın Bilgin Kutluğ'a, Sayın Recep Babacan'a ve Sayın Rahmi Yalçınkaya'ya ve Safir Saat'e teşekkür ediyorum.

Amacımız bu yarışmalardan birinciler çıkarmak değil, amacımız bu yarışmalarda kazanımlar elde etmektir. Hamdolsun ki bu kazanımları evlatlarımızın gözlerinde görüyoruz” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Müşaviri Boğaziçi Köyümüzden Ömer Faruk Terzi’de yapmış olduğu konuşmasında Derneğimizin böylesine güzide etkinliklere imza atmasının büyük bir başarı olduğunu söylerek bu etkinliklerin ilçemizden başka hiçbir ilçede bu kadar güzel organizasyon ile yapılmadığının altını çizdi.

Bu sene, Bilgi yarışması formatında bir değişiklik yapılarak Yetenek Yarışması öne alındı ve Yetenek yarışmasına katılan öğrencilerimizin performansları jüri üyelerimiz tarafından değerlendirilmeye tabi tutuldu.

Yarışmamızdan dolayı Telgraflarını ileten Başta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Orhan Birdal, Kemah Kaymakamımız Cuma Çotu, Kağıthane Belediye Başkanımız Fazlı Kılıç, Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, Kemah Belediye BaşkanımızOsman Kemal Arslan, Kemah Eski Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal’ın telgrafları okundu. Eski Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal tarafından bir çiçek gönderildi.

Yetenek Yarışmasında Üçüncülüğü Bozoğlak Köyümüzden okumuş olduğu şiir ile 23 puan alarak Furkan Eren Payalan alırken, Kemah gösterisi ile Yahşiler Köyümüzden Selver Yezdan Boğa 26 puan ile ikinici oldu.Yarışma birinciliğini ise Kemah Merkezden Aslı Çambeli 28 puan ile kazandı.

Bilgi Yarışmamıza İki grup Kemah Merkez olmak üzere 12 Köyümüz katıldı.  Yarışmada Şahintepe Köyü Sorulan 20 Sorunun 15’ine doğru cevap vererek üçüncü olurken, Taşbulak Köyümüz soruların 17. Sine doğru cevap verekek ikinciliği aldı.
 

Yarışmanın birinciliğini ise Karadağ Köyümüz 18 doğru ile kazanarak geçtiğimiz yıl kazandığı birinciliğini perçinlemiş oldu. Karadağ Köyümüz öğrencilerinin her birine altın, Safir Saatten birer saat, kitap ve uçak maketi hediye edildi.

Yarışmanın Juri Üyeliklerini ise Kemahtan gelen öğretmenlerimiz Sayın Güven Karakoyun,  Sayın Mehmet Korkmaz ve Sayın Mehmet Karataşyaptılar. Yarışma sonunda diğer öğretmenlerimiz Ümit Alacoğlu ve Sema Kutsal’a plaket ve madalyaları Başkan Vekilimiz Recep Babacan Tarafından taktim edildi.

Yarışma üçüncüsü Şahintepe köyüne ödüllerini Dernek Başkan Yardımcımız Ali Payalan ve Yılmaz Manav verdi. Şahintepe  köyü öğrencilerinin her birine altın, Safir saatten birer saat kitap ve uçak maketi hediye edildi.

Yarışma İkincisi Olan Taşbulak Köyüne  ödüllerini Başkan Vekilimiz Recep Babacan Verdi. Taşbulak köyü öğrencilerinin her birine altın, Safir saatten birer saat kitap ve uçak maketi hediye edildi.

 Yarışma Birincisine de ödüllerini Dernek Başkanımız Mehmet Oralödüllerini taktim etti. Şampiyon Karadağ köyü öğrencilerine birer altın, Safir Saatten birer saat, kitap ve Uçak maketi hediye edildi.Ayrıca dereceye giren ve giremeyen tüm katılımcılarımıza Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından birer madalya, Kemahlı Oğuz onbaşı kitabı ve Katılım sertifikası hediye edildi.


Kaynak: Kemahlılar Derneği

Bu haber toplam 1387 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA