• İstanbul26 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yücebelenli Toto Süleyman
25 Mart 2013 Pazartesi 12:06

Yücebelenli Toto Süleyman

Yücebelen Köyü tarihi ile ilgili başarılı bir çalışmaya yıllar önce imza atan Kadir Aşcı"nın kitabı "Yücebelen Tarihi" isimli neşriyatda köyün tarihi ile ilgili önemli bilgilere ulaşılabilir.

Rahmetli Recep Yazıcıoğlu Yücebelen köyü ile ilgili bir tespitte bulunmuştur. Bundan yıllar önce.

"Yücebelen Köyü Kemahın kalesidir. Bu gün bu terör yüzünden Yücebelen köyü boşalsın, bir hane bile kalmasın biliniz ki, o zaman Kemah’ta bir tek köy kalmaz."

Yücebelen Köyü tarihi ile ilgili başarılı bir çalışmaya yıllar önce imza atan Kadir Aşcı"nın kitabı "Yücebelen Tarihi" isimli neşriyatda köyün tarihi ile ilgili önemli bilgilere ulaşılabilir.

1. Cihan harbinden önce yanı 1914 yılı başlarında Üskübürt köyünun durumu şöyledir;

Hane: 160

Nufüs: 850

Cami: 1

Mekteb-i Sübyan: 1

Değirmen: 2

Bezirhane: 2

1914 senesinde 1. Cihan harbi patlak vermiştir. Bilindiği gibi savaş itilaf devletleri ve ittifak devletleri arasında geçmiştir. Hiç şüphe yok ki 1. Cihan Harbinin sürdüğü günler Osmanlı Devleti'nin tarihi boyunca yaşadığı en kara günlerdir.

1914 1. Dünya savaşına Yücebelen köyünden 80 kişi katılmıştır. 2010 yılında çıkartığımız Şehidim Dergisinde bu konu tafsilatlı bir şekilde işlenmişti. Köy içinden 80 kişi köy dışından gidenler ile birlikte bu sayı 150'yi bulmuştur.

günleri yaşayan Kemahlıgillerden Hacı Mustafa Efendi (1903-1995) köyün Durnak mevkiinden harbe gidenlerin sayıldığını ve 80 kişinin bu harbe iştirak ettiğini bize söylemişti. Geriye ise bu 80 kişiden 4 kişinin dönebildiğinide anlatmıştı.

Bu dört isim, Bekir Çavuş, Ferit Çavuş, Mahmut Çavuş ve Tote Süleyman'dır.

Kadir Aşcı kitabında ilginç bir hatıraya daha imza atıyor.

1. Cihan harbinden gazi olarak köye dönenlerden Vezirgilden Tote Süleyman Mustafa Kemal Atatürk'ü Çanakkale cephesinde traş etmiştir. Bu hatırayı gelin bir de Karaimamgilden Hacı Nail Efendiden dinleyelim, " 1. Cihan Harbinde Hacı Mustafa (Baytekin) efendininde sana dediği gibi 80 kişi gitmiş. 4 kişi geriye dönmüş. Ferit Çavuş, Mahmut Çavuş, Bekir Çavuş ve Tote Süleyman Mustafa Kemal'i Çanakkale cephesinde traş eden adam. Bir arkadaşını traş ediyormuş orada. Tote Süleyman, Vezirgilin Ahmed'in babası, ben traş ederken Mustafa Kemal de at ile gelmiş bunları seyretmiş. Mustafa Kemal'inde saçı sakalı uzunmuş. "Ula Berber beni bir traş et" demiş. O harbi kazandıktan sonra seneler geçmiş. I. Cihan harbi bitmiş. İstiklal harbi bitmiş, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş. Cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarına Ankara'ya töreni seyretmeye gelmiş Tote Süleyman. o, halkın içinde mileti seyrederken Mustafa Kemal'de arabayla geliyor. Halkın arasında Tote Süleyman'ı tanıyor ve arabasını durduruyor.

Tote Süleyman'a "Ula Berber Berber buraya gel, ben sana traş oldum traş parasını ödeyemedim, al şu 1 altını." Çok büyük bir şeydir bu.

Mesela Hacı Saib Efendi (Odabaşı) Mustafa Kemah'e bir mektup yazmış ve bu mektubu Mustafa Kemah Sivas Kongresinde okumuştur.

"Ben hayatımda daha böyle bir mektup okumadım" demiştir.

Mustafa Kemal, Saib Efendiyi istemiş ve Saib efendi üç ay Mustafa Kemal'in yanında sır kâtipliği yapmıştır.

Kaynak: Kadir Aşcı "Yücebelen Tarihi"

Bu haber toplam 3246 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA